DREWNO NA WIĘŹBE DACHOWĄ

DREWNO NA WIĘŹBE DACHOWĄ

W Polsce najczęściej dachy domów jednorodzinnych wykonuje się w sposób tradycyjny, czyli poprzez łączenie wielu elementów. Podstawą stworzenia dachu jest więźba dachowa. Stanowi ona tak naprawdę kręgosłup dla pozostałych elementów. Zatem istotne jest, aby była wykonana z solidnych materiałów. Bardzo ważna jest jakość tarcicy, odpowiednia impregnacja oraz prawidłowy proces suszenia.

Stworzenie mocnej i zdrowej więźby dachowej zaczyna się od prawidłowego doboru drzewa. Nie każde drzewo będzie odpowiednim materiałem. Najlepszą grupą na więźbę dachową są drzewa iglaste. Sosna i świerk to drzewa przodujące w tej kategorii, jednak do wykonania więźby dachowej można użyć również modrzewia czy jodły.

Odpowiedź brzmi ZDECYDOWANIE TAK!

Tarcica, która nie przeszła procesu impregnacji jest podatna na korozję biologiczną, ogień oraz działania różnych szkodników. Aby drzewo nie uległo degradacji bardzo istotna jest jego impregnacja, czyli nasączenie tarcicy preparatami o właściwościach biochronnych i zmniejszających palność.  Istnieje wiele sposobów konserwowania drzewa, jednak najlepszym, który również stosujemy w naszych działaniach, jest sposób zanurzeniowy, czyli wielogodzinne moczenie drewna w impregnacie.

Aby z drzewa stworzyć więźbę dachową, musi ono być odpowiednio wysuszone. W momencie, gdy drzewo jest mokre może ulec różnym deformacją i odkształceniom, co może przynieść szkody w całej konstrukcji dachowej.