Sinizna drewna

Sinizna drewna

Na siniznę drewna mają wpływ czynniki nieorganiczne takie jak: plamy garbnikowe, wewnętrzna biel, zabarwienia po spływie i od metalu oraz czynniki biologiczne, czyli grzyby i pasożyty. Owe grzyby i pasożyty najlepiej rozwijają się w świeżo ściętym drzewie, ponieważ odżywiają się sokiem komórkowym. Gdy drzewo zaczyna tracić swoje soki, umierają wszelkie grzyby i pasożyty powodując widoczne zabarwienie. Koloryt zabarwienia może być różny. Zaczynając od zielonego poprzez szaroniebieski i kończąc prawie na czarnym odcieniu.

Możemy mieć do czynienia z sinizną powierzchniową tarcicy bądź taką, która zabarwiła drewno głęboko. W pierwszym przypadku pozbycie się sinizny odbywa się w sposób mechaniczny poprzez struganie lub szlifowanie. Natomiast w przypadku numer dwa z sinizną trzeba walczyć w sposób chemiczny. Zasinione drewno poddaje się wybielaniu przy użyciu preparatów chemicznych, które utleniają grzybnię, a w ten sposób drewno odzyskuje naturalną barwę.

Sinizna drewna wpływa jedynie na estetykę, którą można poprawić poprzez wyżej wymienione sposoby. Właściwości techniczne drzewa nie zmieniają się. Sinizna oraz środki chemiczne, które ją wybielają nie wpływają na wytrzymałość oraz prawidłowe cechy drewna.