Szuszone drewno

SUSZONE DREWNO KOMOROWO

W procesie tworzenia materiałów z drewna ważna jest nie tylko jego jakość, ale również proces suszenia. Tradycyjna metoda sezonowania drzewa i suszenia na wolnym powietrzu idzie w zapomnienie. Innowacyjne stało się suszenie w sposób komorowy. Umożliwia ono utrzymanie idealnej wilgotności drzewa oraz szybką realizację tego procesu. Przebieg suszenia odbywa się w specjalistycznie skonstruowanej suszarni, gdzie temperatura sięga 75°C. Drewno poddane takiemu procesowi suszenia jest prawidłowo ochronione i zachowuje odpowiednie właściwości.

Aby uzyskać idealną wilgotność drzewa ważny jest proces jego suszenia. Najlepszym sposobem jest suszenie komorowe w około 75°C, dzięki niemu w sposób stosunkowo szybki i dobry można uzyskać odpowiednią wilgotność drzewa, trudną do uzyskania poprzez naturalny proces suszenia. Dodatkowo poprzez modułową konstrukcję suszarni można w sposób indywidualny dopasować parametry suszenia uwzględniając różne czynniki tj.: gatunek drewna czy jego grubość. Suszenie komorowe stosowane jest w Skandynawii, gdzie warunki atmosferyczne bywają gorsze niż w Polsce, co stanowi, iż tak wysuszone drewno jest bardzo wytrzymałe.

Suszenie drewna jest istotnym procesem. Nienaganna wilgotność drzewa nie powinna przekraczać 15%. Profesjonalnie jest, gdy wilgotność utrzymana jest na poziomie 7-13%. Odpowiednio wysuszone drzewo chroni materiał przed rozkładem oraz infekcją grzybów czy bakterii. Dodatkowo wg obowiązujących przepisów i norm budowlanych poprawnie wysuszone drzewo to materiał wymagany do stosowania na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe.

Na rynku możemy spotkać mokrą tarcicę, która dostępna jest za niewielkie pieniądze. Należy jednak pamiętać, że nie spełnia ona norm budowlanych oraz jest mało odporna na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Wyrządza to szkody wizualne oraz wpływa niekorzystnie na całą konstrukcję domu. Drewno suszone komorowo jest droższe od mokrej tarcicy, natomiast jest to niewielki wydatek w porównaniu do zalet jakie za sobą niesie. Taki sposób suszenia pozwala zwalczyć grzybnię oraz zapewnia utratę substancji, które w dalszym procesie mogą wabić owady. Dodatkowo tylko drewno wysuszone w odpowiedniej temperaturze gwarantuje dużą wytrzymałość na lata.